Aşırı Terleme

Ter bezleri vücutta en sık el, ayak, koltuk altı ve göğüste bulunmaktadır. Aşırı terleme (Hiperhidroz), ter bezleri tarafından olağandan yüksek miktarda ter üretilmesi durumudur. Bölgesel aşırı terleme, vücudun etkilenen yerine bağlı olarak, el, ayak, göğüs ya da koltuk altlarının sürekli olarak ıslak olması demektir. Bu durum kişiyi çalışma ortamında ve sosyal hayatta zor durumda bırakabilir, normal günlük aktivitelerinin sürdürülmesini zorlaştırabilir.

Toplumda her yüz kişiden birinde görülür. Genellikle bir hastalıkla ilişkili değildir. Ailesinde aşırı terleme olanlarda daha sık görülür. Çoğunlukla çocuklukta ya da ergenlikte ortaya çıkar.

Sıklıkla terin koku yaptığı zannedilir, ancak aşırı terlemenin koku yaptığı düşüncesi doğru değildir, gerçekte terin ciltte uzun süre kalması ile oluşan nemli ortamda gelişen bir bakteriden kaynaklanır.

Aşırı terleme, tedavisi olmayan bir sorun değildir.

Bölgesel aşırı terleme probleminde en başarılı sonuçların alındığı tedavi seçeneği B0T0KSS (B0T0KSSToksini) enjeksiyonudur. Deri altına çok az miktarda enjekte edilen B0T0KSS, ter bezlerine ulaşan sinirlerin çalışmasını geçici bir süre için bloke ederek ter bezlerinin ter üretimini engeller. B0T0KSS , yapıldığı bölgedeki duyu sinirlerini etkilemez, yalnızca ter bezlerini etkiler.

Terleyen bölgeye çok ince uçlu iğnelerle, sık aralıklarla uygulanır. Terlemenin en yoğun olduğu bölgeyi görmek için renk veren bir solüsyon sürülebilir. Uygulama en fazla yarım saat sürer. Enjeksiyon yapılan bölgede ağrı olmaması için bir lokal anestezik krem kullanılabilir ya da enjeksiyon bölgesi kısmi olarak uyuşturulabilir.

Uygulamadan hemen sonra kişi günlük aktivitesine geri dönebilir. Uygulamadan sonraki ilk hafta içerisinde iyileşme gözlenir. B0T0KSS’un etkisi genellikle 7-12 ay sürer. Etki geçmeye başladığında yeniden uygulama yapılır.

Bölgesel aşırı terleme tedavisinde Scarlet (Fraksiyonel Mikroiğneli Radyofrekans) de kullanılmaktadır.

Terlemeye karşı alınabilecek kişisel bazı önlemler de vardır:

– Serin tutacak giysiler seçilmelidir. İnce, bol, doğal pamuklu giysiler genellikle serin tutar. Ancak bunlar teri emerler ve ıslak kalırlar, gün içerisinde giysileri değiştirmek daha uygun olur. Sentetik giysiler hiç kullanılmamalıdır.

– Deri ayakkabı ve pamuklu çoraplar kıullanılmalıdır. Spor ayakkabısı ya da hava almayan ayakkabılardan kaçınılmalıdır. Çoraplar sık sık değiştirilmelidir. Ayaklar mümkün olduğu kadar kuru tutulmalıdır.

– Çalışma ortamı serin tutulmalı ve iyi havalandırılmalıdır.

– Terlemeye yol açan yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Bu durum herkese göre değişiklik gösterir, kişisel olarak saptanması uygun olur.

– Gerginlik ve endişe oluşturan stresli durumlar herkes için genel bir problemdir. Gün içerisinde stresi azaltmanın yolları bulunmalı, aktiviteler daha dikkatli planlanmalı ve dinlenmek için zaman ayrılmalıdır.

– Ter kokusu, kişisel temizliğe verilen önemle giderilebilir. Sürekli terleyen birisi için bu durum kolay olmamakla birlikte, etkili ve basit bir önlemdir.

– Deodorantlar ve terleme önleyici antiperspiran kozmetik ürünler etkili olabilirler. Ancak bu ürünlerin etkileri gün içinde geçicidir ve uzun süre kullanıldıklarında deride tahriş oluşturabilirler.

Diğer uygulamalarımıza göz atın

Antiaging / Kırışıklık

Lipoliz (Bölgesel İncelme)

Lipoliz etkili bir bölgesel yağ eritme ve incelme yöntemidir. Uygulama için, soyadan elde edilen “fosfatidilkolin (PC)” ve sofra tuzu olan “sodyum deoksikolat (DC)” kullanılmaktadır. Bu maddeler insan vücudunda doğal olarak da bulunan öğelerdir; yağ hücrelerini...

Lazer Uygulamaları

Erkeklerde Lazer Uygulamaları

Epilasyon Son yıllarda, kadınların yanı sıra erkekler de bakımlı görünmek ve yaşamak istemektedirler. Bu amaçla yapılan kozmetik uygulamaların ilk sıralarında “Lazer Epilasyon” yer almaktadır. Artık erkekler de vücutlarındaki gereksiz tüylerden arınmak...

Antiaging / Kırışıklık, Cilt Bakımı

Mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyon uygulaması, cildin kendini yenileme yetisini harekete geçirmek üzere gerçekleştirilen bir işlemdir. Cilde yüksek basınçla çok küçük alüminyum hidroksit kristalleri püskürtülmesiyle abrazyon yapan, diğer taraftan da vakum etkisiyle cildin üst...

Ayak Sağlığı

Tıbbi Ayak Bakımı

Aktif ve üretici yaşam ayak sağlığına bağlıdır. Ayakların önemsenmesi, bakımının doğru ve periyodik şekilde yapılması yaşam kalitesinin yükselmesine önemli katkı yapar. Kliniğimizde, Türkiye’de bu alanın öncüsü ve güvenilir kurumu İsveç Ayak Sağlığı ile iş birliği...

Ayak Sağlığı

Diyabetli Ayak Bakımı

“Diyabetik ayak” tablosu, diyabet hastalarının birçoğunda zamanla görülen bir durumdur. Öncelikle ayaklar hissizleşir (nöropati) ve yara oluşumu hasta tarafından fark edilmeyebilir. Ayrıca, ilerleyen dönemlerde kılcal damar daralmaları da yara iyileşmesini...

Lazer Uygulamaları

Er:YAG Lazer (ablatif)

Asclepion “MCL 30 Dermablate” Lazer ile yapılan uygulama olup, hasara uğramış cildin üst tabakalarının belli kalınlıkta ve kontrollü olarak soyulması esasına dayanır. İşlem sonrasındaki iyileşme sürecinde, yeni hücreler daha düzgün, sıkı ve genç görünen bir cilt...

Antiaging / Kırışıklık, Cilt Bakımı

Oksijenterapi

Oksijen, tüm canlı dokularda olduğu gibi, cilt için bir hayat iksiridir. Oksijen yetersiz olduğu zaman cilt sıkılığını kaybeder, yorgun bir görünüm alır, kırışıklık ve erken yaşlanma belirtileri ortaya çıkar. Canlı, genç görünümlü, pürüzsüz ve yeni bir cilt elde...