Lazer Epilasyon

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve sağlıklı yolu Lazer Epilasyon yöntemidir.

İstenmeyen tüyler çoğu kişi için önemli bir sıkıntı nedenidir; ağda, sir vb. geçici çözümlerin denenmesinden en geç bir ay sonra yeniden çıkarlar.

Lazer epilasyon işleminde, cilt üzerine uygulanan lazer ışığı seçici şekilde kıl kökünde yoğunlaşarak ısı oluşturur ve çevre dokuya zarar vermeden, yalnızca kıl kökünü yok eder. Böylece, birbirini izleyen seanslar sonunda uygulama bölgesi tüylerden arındırılmış olur.

İstenmeyen tüylerin bölgeleri cinsiyete göre değişiklik gösterir. Kadınlarda bacaklar, karın bölgesi, yüz ve kollar; erkeklerde sırt, göğüs, ense, yüz ve kaşlar bu bölgelerin en çok önemsenenleri olarak sayılabilir.

Cinsiyetten bağımsız şekilde, farklı nedenlerle tüylenme oluşabilir. Kişide hormonal bir sorun olup olmadığı tıbbi tetkikler ile araştırılır. Hormonal bozukluk saptanmış ise medikal tedavi ve epilasyon birlikte uygulanır. Bazen herhangi bir sorun saptanamayıp tümüyle yapısal ya da genetik nedenlerle kişide aşırı tüylenme sorunu yaşanabilir, bu durumlarda yalnız epilasyon yapılır.

Hem etkisi hem de güvenilirliği yüksek olan epilasyon işleminin yapılmasında lazer teknolojisi ve tıp birlikteliği ön plana çıkar. Tıpta yaklaşık 40 yılı aşkın bir süredir kullanılan lazerler, günümüzde göz ameliyatlarından diş dolgusuna kadar çeşitli alanlarda en etkili tedavi seçeneklerinin başında gelmektedir. FDA onaylı bu cihazlar ABD’den İngiltere’ye, Hollanda’dan Avustralya’ya kadar birçok gelişmiş ülkede yaygın olarak kullanılmaktadır.

Lazer Epilasyon Kimlere ve Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Hamile bayanlar dışında herkes Lazer Epilasyon yaptırabilir.

Tüy rengi ve cilt tipi, lazer epilasyonun başarılı sonuçlanması için önemli unsurlardır. Açık tenli ve koyu renk tüylere sahip kişilerde sonuca ulaşmak daha kolay olmakla birlikte, koyu tenli kişilerde de, daha fazla özen ve uygun özellikte lazer cihazları aracılığı ile başarılı sonuçlar almak mümkündür.

Yüz, kollar, bacaklar, koltuk altı, bikini bölgesi başta olmak üzere, vücudun herhangi bir bölgesine uygulanabilir.

Lazer Epilasyon Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kliniğimizde hekimin yapacağı değerlendirme sonucunda lazer epilasyonun uygun olup olmadığına karar verilir. Genel sağlık durumu, varsa hastalık ile ilgili özellikler, kullanılan ilaçlar, olası riskler ve beklentiler değerlendirildikten sonra uygulamalara başlanır.

Lazer epilasyonunun başarılı olabilmesi için tüylerin noktasal olarak görünmesi idealdir. Jilet uygulamasından hemen sonra, ağda uygulamasından 3–4 hafta sonra, tüyler seçilebilir.

Kliniğimizde Long Pulse Nd:YAG özelliğinde “Cool Glide Vantage”(Cutera) ve Diode özelliğinde “MeDioStar” (Asclepion) epilasyon cihazları kullanımaktadır. “Long Pulse Nd:YAG – Cutera Cool Glide Vantage” lazer sistemi ile, uygun güneş koruyucuların kullanılması önerilerek, yaz ya da kış ayrımı olmaksızın, çok esmer ve bronz ciltler dahil olmak üzere, yaz aylarında da epilasyon uygulaması güvenli bir şekilde yapılabilmektedir.

Lazer Epilasyon Uygulaması Nasıl Olur ?

İstenmeyen bir durumla karşılaşmamak açısından, öncelikle lazer koruyucu gözlük takılır.

Uygulama cilt tipine ve tüy yapısına uygun olarak seçilmiş lazer ışığının, soğutucu bir cihaz ve şeffaf jel eşliğinde tatbik edilmesiyle gerçekleştirilir. Milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan lazer ışığı seçici olarak kıl köküne gider, orada yoğunlaşıp ısıya dönüşür ve sadece kıl kökünü tahrip eder.

Lazer Epilasyon Esnasında Neler Hissedilir?

Lazer uygulaması sırasında iğne batması/yanma şeklinde hissedilecek rahatsızlık soğutucularla giderilir. Ancak, kişide ağrı eşiği düşük ve hissedilen rahatsızlık yüksek düzeyde ise, uygulamadan 45 dakika önce cilt üzerine uygulanabilecek anestezik krem ve ağızdan alınacak ağrı kesici tablet ile olası rahatsızlığı en aza indirmeye çalışmak yararlı olacaktır. Uygulama esnasında hissedilecek yanmış tüy kokusu normal ve kaçınılmazdır.

Seans süresi, uygulama yapılacak alanın büyüklüğüne bağlıdır. En küçük bölge olan dudak üstü 4-5 dakika, en büyük bölge olan bacaklar ortalama 60 dakika süre alır.

Lazer Epilasyon Sonrasında Neler Olabilir?

Lazer epilasyon sonrasında herhangi bir ilaç alınmasına gerek yoktur. Ciltte oluşan ve birkaç saat sonra ortadan kalkması beklenen kızarıklık ve kıl foliküllerine uyan noktasal kabarıklıklar olağan tepkilerdir.

Kliniğimizde seans sonrasında uygulanan dermatolojik kremler, nemlendiriciler ve güneş koruyucularla sonuçların mükemmel olması hedeflenmektedir.

Lazer Uygulaması Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Cilt tipine göre 1-2 hafta süreyle, epilasyon yapılan bölgenin doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmaması gereklidir. Uygun güneş koruyucuların 2-3 saatte bir uygulanması güneşin zararlı ışınlarından koruyacaktır.

Uygulamanın yapıldığı gün bedensel egzersizden kaçınılmalıdır, çünkü terleme lazer epilasyon bölgesinde huzursuzluk hissine neden olabilir.

Tedaviye uzun bir süre ara vermek zorunda kalınmadığı sürece, seans aralarında, uygulama bölgesindeki tüyleri kökten alacak ağda, ip, cımbız vb. herhangi bir yöntem uygulanması önerilmez.

Lazer Epilasyon Sonuçları Nelerdir?

Yapılan çalışmalarda, lazer epilasyon uygulanan bölgelerdeki tüy miktarında %90’lara varan oranlarda azalma sağlandığı bildirilmiştir. Cilt tipi, tüy rengi, genetik ve hormonal faktörler gibi pek çok kontrol edilebilen ve edilemeyen nedenlerle, seansların verimi ve sayısı değişebilmektedir. Bazı kişiler çok az sayıda seansla istedikleri sonuca ulaşırken, bazılarında bu sayı artabilmektedir.

Lazer Epilasyona Bağlı Yan Etki ve Komplikasyonlar Nelerdir ?

Deri renginin koyulaşması (hiperpigmentasyon ): Nadir görülen bir durum olup, geçicidir.

Deri renginin açılması (hipopigmentasyon): Bu durum özellikle koyu renk cilde sahip hastalarda görülebilir. Lazer gücünün yüksek kullanılması veya bronz ten üzerinde yapılan uygulamalardan sonra ortaya çıkabilir. Geçici olmakla birlikte bazen aylarca devam edebilir.

Kabuklanma: Nadir ve geçicidir.

Su dolu kabarcık ve yanma: Çok nadir ve geçicidir.

Tüy yapısı değişimi: Bazen yeni tüyler daha koyu renkli gelebilir, ancak daha sonraki uygulamalarda yavaş yavaş yanıt alınmaya başlanır. Özellikle yüz ve boyun bölgesindeki uygulamalarda, ayva tüyü olarak tanımlanan çok ince ve açık renkteki tüylere işlem yapmamak daha uygundur.

Türkiye’de ilk kurulan lazer merkezlerinden birisi olan ve 18 yılı aşkın süredir hizmet veren kliniğimizde, lazer epilasyon uygulanan hastalara, doğru ve etik bulunmadığı için, seans sayısı belirtilmek suretiyle, tüylerden kesin olarak kurtulma vaadinde bulunulmamaktadır. Çünkü uluslararası kabul gören en iyi cihazların kullanılması, deneyim vb. hiçbir gerekçe bu konuda kesin taahhüt için yeterli gerekçe oluşturamaz.

Diğer uygulamalarımıza göz atın

Lazer Uygulamaları

Er:YAG Lazer (ablatif)

Asclepion “MCL 30 Dermablate” Lazer ile yapılan uygulama olup, hasara uğramış cildin üst tabakalarının belli kalınlıkta ve kontrollü olarak soyulması esasına dayanır. İşlem sonrasındaki iyileşme sürecinde, yeni hücreler daha düzgün, sıkı ve genç görünen bir cilt...

Deri Hastalıkları

Psöriyazis (Sedef Hastalığı)

Cilt üzerinde pembe-kırmızı plaklar üzerinde beyaz-krem pullanmalar şeklinde görülen bir rahatsızlıktır. Nedeni tam olarak bilinmemektedir, ancak genetik özelliği vardır. Diz ve dirsek gibi sürtünmeye maruz kalan bölgeler, saçlı deri ve sırtın alt kısmı sıklıkla...

Lazer Uygulamaları

Lazerle Akne ve Akne Skarı Tedavisi

Son onbeş yıl içerisinde lazer teknolojisinin kullanılması ile akne (sivilce) izi, gözenekler, yara ve yanık izi, yüz ve boyun kırışıklıklarının tedavisinde önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Sivilce izlerini gideren en etkili yöntem fraksiyonel lazerdir. Bölgenin...

Ayak Sağlığı

Mantarlı Tırnak Tedavisi

Tırnağın mantar hastalığı, genellikle ayak, nadiren elin bir ya da iki tırnağında başlar; daha sonra bütün tırnaklara yayılabilir. Tedavi edilmedikleri zaman vücudun diğer bölümlerine yayılabilir, ailenin diğer elemanlarına bulaşabilir. Tedavi edilmeyen ayak...

Cilt Bakımı

Klasik Cilt Bakımı

Kişinin cilt yapısı ve gereksinimlerine uygun olarak belirlenen ürünler kullanılarak yapılır. . Cilt tipine uygun temizleyici ile cilt temizlenir.. Cilt peeling masajı ya da hafif bir mikrodermabrazyon uygulanır.. Siyah nokta (açık komedon) ve milia (kapalı...

Deri Hastalıkları

Genital Siğil

HPV ( Human Papilloma Virus) altmıştan fazla virüsün ortak adıdır. Bunlar vücudun herhangi bir yerinde siğil nedeni olabilir; bazıları cinsel yolla bulaşıp genital siğil (condyloma acuminata) oluşturur. Her bulaşma sonucu siğil ortaya çıkmaz, siğil görülme sıklığı...

Deri Hastalıkları

Akne Rozasea

Halk arasında “Gül Hastalığı” olarak bilinir. Yanaklar, burun, çene ve alın bölgesi olmak üzere yüzün özellikle orta kısmını tutan, tekrarlayıcı kızarıklık ve yanma atakları ile başlayıp daha sonra kalıcı kızarıklık, sivilce benzeri küçük kırmızı kabarıklıklar ve...

Lazer Uygulamaları

Dövme Silme

Özellikle endüstrileşmiş toplumların genç popülasyonu başta olmak üzere, milyonlarca insanda dövme vardır ve bu sayı giderek artmaktadır. Daha çok kişisel özgürlük duygularının etkisiyle yaptırılan dövmelere yönelik heves yaşlandıkça azalmakta ve ortalama on yıl...

Deri Hastalıkları

ETG

ETG (ElectroTrichoGenesis) elektrik enerjisi ile saç dökülmesinin durdurulması ve saçları canlandırmaya yönelik bir medikal teknolojidir. Kıl folikülünde büyüme faktörünün salınımını sağlayan “ ETG tedavisi” ağızdan ya da harici ilaç kullanımı ve cerrahi müdahaleye...

Antiaging / Kırışıklık

BBL (Broad Band Light)

BBL (Broad Band Light), Türkçede geniş band ışık anlamına gelmekte olup cilt gençleştirme ve genetik yenilenme için FDA onaylı özel bir ışık kaynağıdır. BBL’nin yaygın olarak kullanıldığı durumlar; - Pigment Bozuklukları (Lekeler): Güneş hasarı nedeniyle oluşan...