Fraksiyonel Er:YAG Lazer

Son 15 yıl içerisinde lazer teknolojisinin kullanılması ile akne (sivilce) izi, gözenekler, yara ve yanık izi, yüz ve boyun kırışıklıklarının tedavisinde önemli ilerlemeler kaydedilmiştir.

Etkili cilt gençleştirme ve iz tedavisi amacıyla son yıllarda 3 çeşit lazer sistemi tasarlanmıştır; günümüzde bu sistemler çeşitli iz ve kırışıklıkların tedavisinde en başarılı yöntemler olarak tercih edilmektedir:

Erbium:Glass lazer (Er:Glass): 1540 nanometre dalga boyu
Erbium:YAG lazer (Er:YAG): 2940 nanometre dalga boyu
Karbondioksit lazer (CO2): 10650 nanometre dalga boyu

Lazerin etkinlik derecesini belirleyen en önemli faktörler; lazer ışınının dalga boyu, lazerin sahip olduğu teknolojik özellikler ve hastanın cilt yapısıdır.

Kliniğimizde yaklaşık 8 yıldan beri “Asclepion Fractional MCL 30 Dermablate” ile Fraksiyonel Er:YAG Lazer tedavisi uygulanmaktadır.

Ciltte yara oluşturmadan, cilt yenileme, kolajen yapıyı sıkılaştırma, göz etrafındaki kırışıklıkları hafifletme, cilt lekelerini ve yara izlerini tedavi etme amaçlı uygulanabilmektedir.

Ciltte sağlam doku içinde “mikrotermal tedavi” bölgeleri olarak bilinen, binlerce küçük ama derin köprüler oluşturup, mikroskopik küçük yaralar meydana getirir.

Bu “çok küçük-mikrotermal tedavi”, tüm bölgenin bütünüyle tedavi edilmesine oranla, cildin çok daha kısa sürede iyileşmesini sağlar. Fraksiyonel lazer yöntemi ile cildin doğal iyileşme süreci kullanılarak, yeni, sağlıklı, daha sıkı bir dokunun oluşturulması ve cilt kusurlarının giderilmesi amaçlanır. Böylece cilt içeriği düzenlenir, lekeler silinir ya da azalır, cilt rengi düzelir, kalitesi ve elastikiyeti artar.

Fraksiyonel Er:YAG lazer uygulamaları sırasında tedavi edilen cildin kalınlığı, kimyasal peeling ve dermabrazyonda olduğu gibi göz kararı ya da tecrübeye bağlı değildir; inilen derinlik belirlidir. Etkisi güçlü olmasına karşın, fraksiyonel özelliği sayesinde uygulama sonrası iyileşme süresi kısadır. Tedavinin beklenen sonucu ise benzer sistemlere göre çok daha olumludur.

Fraksiyonel Er:YAG Lazer’in kullanım alanları:

1- Sivilce izlerinin tedavisi: Sivilce izlerini gideren en etkili yöntem fraksiyonel lazerdir. Bölgenin özel bir ışıkla taranması sonucu iz dokusu buharlaştırılır. Vücut buharlaşan kısmı taze hücrelerle doldurur. Her seansta iz dokusu kademeli olarak küçülür. Ortalama 3-6 seans uygulanır. Seans sonrası kızarıklık ve kabuklanma oluşur.

2- Gebelik çatlaklarının tedavisi: Lazer dokuyu derinlemesine gözenekli bir biçimde etkiler. Düzensiz alanları buharlaştırır. Taze doku yıpranmış dokunun yerini alır. İnce çatlaklar silinir, derin çatlaklar hafifler.

3- Yara izi tedavisi: İnce yara izleri silinir. Ameliyat izi, darbe ve jilet yaralarının tedavisinde kullanılır. Yara izi alanına gönderilen ışık demetleri sorunlu alanı buharlaştırarak düzeltir.

4- Boyun ve dekolte gençleştirme: Yıpranmış ve sarkmış boyun ve dekolte cildi yenilenir. Mezolifting tedavisi ile birlikte uygulanması etkinliği artırır.

5- Cilt lekelerinin giderilmesi: Ciltteki güneş lekeleri, melasma denilen doğum lekeleri, yaşlanmaya bağlı lekeler ve cilt tonunda değişiklikler, sivilce lekeleri vb. tedavisi için kullanılan bir yöntemdir. Daha çok Fraksiyonel Er:YAG lazer kullanılır.

6- Göz altı morluklarının ve torbalanmalarının tedavisi: Göz altı morlukları kişiyi daha yorgun ve yaşlı göstermektedir, bu duruma tıbbi dilde hiperpigmentasyon (renk artışı) denir. Genellikle alt kapağın iç kısmında daha yoğun olarak gözlenir. Nedenleri arasında; genetik yatkınlık, alerji, göz ovuşturma alışkanlığı, bazı hastalıklar (böbrek, tiroid) sayılabilir. Bu renk artışı için en çok K vitamini kremleri ve soldurucu kremler denenmiştir; ancak çoğu kez tatmin edici sonuçlar elde edilememiştir. Göz altındaki renk maddesi buharlaştırılarak ve deriyi yeniden yapılandırarak pigmentasyon azaltılmaktadır. Lazer uygulamasının şekli, hastanın cilt özelliklerine göre seçilir.

Klinik çalışmalar ışığında, etkili bir tedavi ve güzel bir sonuç için, yaklaşık 2-4 hafta aralıklarla, ortalama 3-5 seans önerilmektedir. Lazer uygulaması sonrasında etkinlik hemen görülse de, kolajen yapılanması (remodelizasyonu) 2-3 ay sürdüğü için, asıl gelişmeler ve sonuçlar 2-3 ay sonra ortaya çıkmaktadır. Bu bize hastanın yakınması ve cilt yapısının özelliklerine göre uygun olan fraksiyonel lazer yöntemini belirleme ve tedavisinin planlaması aşamasında farklı seçenekleri kullanma olanağı vermektedir.

Diğer uygulamalarımıza göz atın

Deri Hastalıkları

Siğil

Human Papilloma Virüs (HPV) adı verilen virüsün neden olduğu dermatolojik bir hastalıktır. Kişiler arasında doğrudan temas, ortak eşya kullanımı, ortak yaşam alanları (küvet, duş vb.) gibi yollarla oldukça kolay bulaşma özelliğine sahiptir. Sıklıkla el (tırnak...

Lazer Uygulamaları

Lazerle Cilt Gençleştirme

Yüzdeki çizgi ve kırışıklıkların yanı sıra boyun, dekolte ve el gibi diğer cilt bölgelerinde de uygulanabilir. Tedavi sonrasında yenilenmiş, daha pürüzsüz ve düzgün bir cilt hedeflenir. Lazer uygulamaları ile derin çizgilerin ve kırışıklıkların yumuşatılması, güneş...

Deri Hastalıkları

Vitiligo (Ala Hastalığı)

Ciltteki lokal melanin pigmenti kaybı nedeniyle, düzensiz ve koyu sınırlı, pigmentasyonsuz (pembe-beyaz) alanların gözlendiği bir rahatsızlıktır. Daha çok yüz, dirsek, diz, el, ayak ve genital bölgede görülür. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Koyu tenli kişilerde...

Ayak Sağlığı

Nasır Tedavisi

Sıklıkla uygun ayakkabı kullanmama ya da taban deformasyonu sonucu oluşur. Aslında vücudun savunma aracı olan nasır, giderek rahatsızlık unsuru olur. Tedavi hem nasırın uzaklaştırılması hem de ayaktaki sürtünme ya da basıncın ortadan kaldırılmasıdır; bu aşamada...

Antiaging / Kırışıklık

Spring Thread

Lifting amacıyla geliştirilmiş farklı thread (ip) tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunların içindeki en yeni ve etkin seçeneklerin başında “Spring Thread – Dinamik Askı” metodu gelmektedir. Fransa’da geliştirilen, dinamik askı özelliğine sahip esnek askılarla yüzün...

Lazer Uygulamaları

Lazerle Stria (Çatlak) Tedavisi

Ciltteki çatlaklar hızlı kilo değişiklikleri, derinin hassasiyet ve inceliği, hamilelilk, hormonal değişimler vb. nedenlerle oluşur. Çatlaklar başlangıçta çok belirgin değildir; ilk dönemde açık mor-pembe renkte görünür, daha sonra derinleşen ve yerleşen çatlaklar...

Lazer Uygulamaları

Nd:YAG Lazer (nonablatif)

Cutera “Cool Glide Vantage” Lazer ile yapılan uygulamadır. Cildin üst tabakasında soyulma yapmaksızın, cildin kolajen ve elastin liflerinin bulunduğu tabakasına ait damar ağı uyarılarak, ısı etkisi ile kolajen ve elastin sentezinin artırılması hedeflenir. Böylece...

Antiaging / Kırışıklık

Limelight (IPL)

oğunlaştırılmış Atımlı Işık tedavisidir. Seçilen dokuya uygun dalga boyunda filtre edilmiş ışığın transparan bir cam kılavuz ile cilde iletilmesi esasına dayanır. Deri altında hedefe ulaşan ışık, cilde herhangi bir zarar vermeksizin, tedavisi istenen dokuda ısı...

Antiaging / Kırışıklık

Radyofrekans (RF)

Radyofrekans (RF) sistemleri uzun zamandan beri tıpta farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Bu uygulamada RF dalgalarının enerjisi ile ciltte sıkılaşma ve toparlanma sağlanması amaçlanır; ameliyatsız ve güvenli bir yöntemdir. Özellikle yüz germe ameliyatı için erken...

Cilt Bakımı

Hydra Facial

Sağlıklı cildin kişiyi çok daha güzel gösterdiği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bunun sağlanabilmesi için cildin beslenmesi, onarılması ve hasarlardan korunması esastır. Hydra Facial, tüm cilt tiplerinin özel ihtiyaçlarını karşılamak ve daha sağlıklı bir...